Kategorie

Promocje

Tagi

Informacje

Proteza zębowa - wszystko co powinieneś wiedzieć

Proteza zębowa - wszystko co powinieneś wiedzieć

W Polsce coraz więcej osób cierpi na całkowity bądź wybiórczy brak uzębienia. Zdarza się to zwłaszcza u osób starszych po 65 roku życia. Niewłaściwa higiena, brak świadomości o pielęgnacji zębów czy choroby sprawiają, że społeczeństwo je traci. Stomatolodzy i protetycy proponują rozwiązanie tego problemu, w postaci protez zębowych. Jest ich kilka rodzajów i są w różnych cenach.

1. Czym jest proteza zębowa

Proteza zębowa stanowi część zamienną dla utraconego zęba. Protezy zębowe często są drogie, ale na niektóre z nich można otrzymać refundację z NFZ. Pacjentowi który, utracił całe uzębienie to raz na 5 lat przysługuje mu skorzystanie z bezpłatnej protezy całościowej. Natomiast pacjenci, którzy zmagają się albo zmagali się z nowotworem, występującym w obrębie twarzy, mają prawo korzystać z protez kiedy tylko zechcą.

2. Proteza zębowa – rodzaje

Protezy zębowe można podzielić na dwa rodzaje stałe i ruchome. Stałe protezy zębowe przymocowywane są do zębów trwale, bez konieczności ich wyciągania. Protezy stałe mocowane są specjalnym cementem do protez. Do tego typu mocowań należą mosty, a także wkłady koronowe.

Protezy ruchome nie są przytwierdzone na stałe do zębów, jednak zamieszczone są na specjalnym łuku dopasowanym do szczęki. Protezy ruchome są wkładane i wyciągane przez każdego pacjenta samodzielnie.

Poszczególne rodzaje protez:

  • Wkłady koronowe – wykonane są z porcelany, uzupełnia się nimi twarde tkanki korony zęba.

  • Mosty protetyczne – mostami uzupełnia się brak jednego lub kilku zębów, mocowanie mostów wymaga oparcia z jednej i z drugiej strony, dlatego stosowane są dla osób posiadających możliwość zaczepienia mostu o zęby.

  • Protezy szkieletowe – używa się ich kiedy nie ma możliwości wykonania mostu. Protezy szkieletowe są ruchome, poszczególne zęby umieszczone są na specjalnym drucie, który jest dopasowany do każdej szczęki indywidualnie.

  • Protezy osiadające – są również protezami ruchomymi, jednak całkowicie niewidocznymi. Są wykonane z bardzo wytrzymałego materiału, odpornego na wszelkiego rodzaju oddziaływania chemiczne.

2. Proteza akrylowa

Protezy akrylowe są powszechnie dostępne dla wszystkich ludzi, ponieważ jako jedyne z protez refundowane są przez NFZ. Ze względu na to, że protezy akrylowe są najtańszymi z dostępnych, to nie są na stałe przytwierdzone do dziąsła, a są wyjmowane. Takie protezy są w kształcie podkowy, do której przymocowany jest dany ubytek. Protezę akrylową wsadza się do jamy ustnej i dokładnie dostosowuje, tak by dobrze leżała. Niestety do tego typu protezy jest się ciężko przyzwyczaić, ponieważ stanowią spory dyskomfort dla pacjenta. Ponadto o taką protezę należy codziennie dbać i pamiętać o jej zakładaniu.

proteza_akrylowa

2. Proteza akrylowa – wykonanie

W przypadku gdy potrzebujemy skorzystać z protezy akrylowej musimy udać się do stomatologa. Lekarz oceni stan uzębienia i najprawdopodobniej zleci badania rentgenowskie, by dokładnie poznać stan zębów i jamy ustnej pacjenta. Po zapoznaniu się ze zdjęciami, stomatolog przystępuje do wykonania odcisków szczęki górnej i dolnej, po to, aby jak najlepiej wykonać przyszłą protezę akrylową, pasującą do kształtu naszych dziąseł.

Następnym krokiem jest dobór odpowiedniego koloru protezy. Dziej się to na kolejnej wizycie u stomatologa. Lekarz wraz z pacjentem dobierają kolor wg wybranego kolornika. Następnie przymierzana jest wstępna, próbna proteza. Na tej wizycie pacjent może zgłaszać swoje uwagi, by na kolejnej wizycie proteza była ostatecznie gotowa i dopasowana. Na ostatniej wizycie proteza akrylowa jest ostatecznie gotowa i następuje jej mierzenie, lekarz dentysta daje pacjentowi uwagi, w jaki sposób należy postępować z nową protezą, a także informuje o wizytach kontrolnych, na które pacjent powinien się stawiać.

Skomentuj

* Imię
* E-mail (Nie opublikowany)
   Witryna internetowa: (Adres strony zhttp://)
* Komentarz:
Wpisz kod