Cement należy zarabiać na matowej powierzchni płytki szklanej łopatką ze stali nierdzewnej lub chromowanej. Narzędzia muszą być idealnie czyste i suche. Proszek należy wprowadzać do płynu małymi porcjami (nigdy odwrotnie) starannie mieszając i rozcierając do konsystencji pasty. Podczas zarabiania cementu oraz podczas wiązania w ubytku może wydzielać się ciepło, jest to zjawisko normalne, wynikające z reakcji chemicznej odpowiedzialnej za wiązanie cementu.
Aby cement zachował odpowiednią jakość należy przestrzegać niżej wymienionych warunków pracy z cementem:
- proszek i płyn miesza się w stosunku 1,4g proszku/0,83g płynu; zachowanie tych proporcji jest bardzo istotne dla uzyskania odpowiednich parametrów cementu, a także z uwagi na możliwość drażnienia tkanek zęba przez cement zarabiany ze zbyt dużą ilością płynu. W praktyce zalecana proporcja odpowiada dwóm łyżeczkom proszku do dwunastu kropli płynu,
- zalecana temperatura pracy z cementem ok. 23oC, wilgotność 50%,
- bezpośrednio po pobraniu porcji proszku i płynu należy dokładnie zakręcić pojemniki z proszkiem i z płynem.
Czas mieszania: ok. 1min.
Czas trwania plastyczności: max. 1,5min.
Czas wiązania (netto): 3-6min.
Uwagi specjalne
♦ W przypadku próchnicy głębokiej zaleca się umieszczenie podkładu między cementem a zębiną (preparat na bazie wodorotlenku wapnia).
♦ Nie należy mieszać proszku i płynu z proszkami i płynami pochodzącymi od innych cementów.
♦ Czas wiązania cementu może być krótszy w wyższej temperaturze otoczenia.
♦ W przypadku wypełniania kanałów korzeniowych należy pamiętać, że cement po związaniu jest bardzo twardy i w razie potrzeby trudno go będzie usunąć; należy nim wypełniać jedynie kanały przeznaczone do ostatecznego wypełnienia.